Proslava svetkovine Bogojavljenja ili Sveta Tri Kralja

Na svetkovinu Bogojavljenja ili Sveta Tri Kralja svetu je misu slavio preč. dr. sc. Krunoslav Novak, generalni tajnik HBK-a, u zajedništvu s vlč. Mišelom Kovačevićem, svećenikom na studiju u Rimu, vlč. Matijom Filipovićem, domaćim sinom i župnim vikarom u župi sv. Nikole biskupa u Varaždinu, te domaćim župnikom vlč. Tomislavom Leskovarom i župnim vikarem vlč. Petrom Krašekom.

Preč. Krunoslav Novak je u propovijedi istaknuo da „nas svetkovina Bogojavljenja uči da je vjera putovanje, da je vjera traženje. S tom vjerom čovjek će poput mudraca s istoka tražiti put do Gospodina.“ Osvrnuo se i na papu emeritusa Benedikta XVI., koji je preminuo na Staru godinu, a pokopan uoči današnje svetkovine Bogojavljenja, i na njegove riječi koje je izgovorio u propovijedi na Bogojavljenje 2011. godine: „Govor stvorenja omogućuje nam da prevalimo dobar dio puta prema Bogu, ali nam ne daje konačno svjetlo. Na kraju, za mudrace je bilo bitno slušati glas Svetoga pisma: samo ono im je moglo pokazati put. Riječ Božja je prava zvijezda koja nam u nesigurnosti ljudskih govora nudi neizmjerni sjaj božanske istine.“ Potom je preč. Novak zaključio propovijed: „Draga braćo i sestre, vodimo se zvijezdom, a to je Riječ Božja, slijedimo je u svom životu hodajući s Crkvom. Naš će put biti obasjan svjetlom koje nam nijedan drugi znak ne može dati. I mi ćemo također moći postati zvijezde za druge, odraz onog svjetla koje je Krist upalio da nas obasja.“

Župa svetog Jurja Đurđevac

Izrada: Studeni 2020