Pater Ivan Fuček, svećenik i redovnik Družbe Isusove, rođen je u Đurđevcu 1. srpnja 1926. godine od roditelja Antuna i Barbare Fuček rođ. Kudumija. U rodom Đurđevcu je započeo svoje školovanje (od 1933. do 1938. godine) koje je nastavio u klasičnoj gimnaziji u Zagrebu (1938.-1944.) gdje je i maturirao. U Družbu Isusovu je stupio 30. srpnja 1944. godine, a nakon završetka filozofskih i teoloških studija zaređen je za svećenika 30. srpnja 1955. godine. Disertacijom o Jurju Mulihu, isusovačkom misionaru iz 18. stoljeća, Fuček je 1960. godine stekao doktorat na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu gdje je i habilitirao teologiju 1976. godine. Popis institucija (uglavnom u Zagrebu) na kojima je dr. Ivan Fuček predavao od 1950-ih godina doista bi bio vrlo dugačak, kao i popis kolegija koje je držao: antička povijest, moderna filozofija, dogmatika, liturgika, crkvena povijest, katehetika, duhovna, sustavna, fundamentalna, specijalna i sakramentalna moralna teologija, obiteljski moral i drugo. Od 1980. godine predavao je i na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu gdje je 1984. godine postao redovitim profesorom za specijalnu moralnu teologiju. Tako je dr. Ivan Fuček postao drugim Hrvatom, nakon slavnog Ruđera Boškovića i 1773. godine, koji je na ovoj visokoj akademskoj ustanovi djelovao kao redoviti profesor.
Kao najbolji stručnjak iz moralne teologije dr. Fuček bio je priznat u svojoj domovini, ali i diljem svijeta, pogotovo u Vatikanu kao središtu Katoličke crkve. Stručnjaci Fučkov znanstveni interes svrstavaju u tri kategorije: 1) moralno-pastoralno područje; 2) proučavanje službenog marksizma i 3) proučavanje života i djela isusovca Jurja Muliha (1694.-1754.). Po ovom posljednjem je najpoznatiji u domovini Hrvatskoj, a i u rodnome kraju jer je proučavao djelovanje Jurja Muliha kao propovjednika u Podravini (posebno rodnom Đurđevcu). Treba još spomenuti da je Ivan Fuček obavljao mnoge odgovorne zadaće na različitim važnim funkcijama (upravitelj instituta, rektor kolegija, duhovnik i drugo) u Družbi Isusovoj, fakultetima i institutima na kojima je predavao u Hrvatskoj i u Rimu. Bio je angažiran kao teolog Apostolske Penitencijarije u Rimu – papinskog rimskog ureda za rješavanje slučajeva vezanih uz sakrament svete ispovijedi. Njegovi suradnici, učenici i prijatelji govore i pišu da je bio omiljen predavač za katedrom, da je tijekom čitavog radnog vijeka svoje slobodno vrijeme nesebično poklanjao svima koji su od njega tražili savjet ili duhovnu pomoć. Širokim masama poznat je po redovitoj suradnji u radio-emisijama i katoličkim tiskovinama u kojima je javno odgovarao na aktualna i izazovna pitanja s područja teologije i morala.
Dr. Ivan Fuček izuzetno je plodan pisac. Objavio je brojne knjige, znanstvene članke i druge bibliografske jedinice. Objavljivao je na hrvatskom i drugim jezicima (posebno na talijanskom). Knjige je objavljivao od 1959. godine, a mnoge od njih su nastale kao zbir kraćih ili dužih razmatranja o različitim pitanjima s područja morala i drugih teoloških disciplina te duhovnog života koja je objavljivao kao odgovore na pitanja čitatelja različitih katoličkih tiskovina. Velik dio objavljenih radova Ivana Fučka odnosi se na djela o već spomenutom Jurju Mulihu. Popis objavljenih samostalnih knjiga dr. Ivana Fučka dokazuje kontinuitet znanstvenog interesa i predanost intelektualnom radu. Popis naslova odaje da je Fuček kroz nekoliko desetljeća nastojao kompleksne teološke teme aktualizirati i približiti običnom čovjeku – vjerniku, posebno mladima. U tome leži njegov nemjerljiv utjecaj na mnoge generacije u Hrvatskoj i svugdje gdje se čitaju njegova djela.
Doista se opravdano Ivana Fučka smatra najistaknutijim hrvatskim moralistom 20. stoljeća. Svojim znanstvenim i životnim postignućima zadužio je hrvatski narod, a posebno podravski kraj iz kojeg je potekao i gdje je stekao svoju prvu naobrazbu i dobio obiteljski odgoj. Tijekom svojeg dugog i plodonosnog života u različitim službama i u mnogobrojnim radovima pridonosio je ugledu zemlje iz koje potječe. U rodnom Đurđevcu i u Opatiji je 2015. godine proslavio svoji dijamantni jubilej – 60 godina svećeništva i više od 70 godina redovništva. Rijetko kojeg hrvatskog znanstvenika resile su takve odlike kao što je to u slučaju patra Ivana Fučka. Umro je u Zagrebu 12. siječnja 2020. godine u 94. godini života, 76. godini redovništva i 65. godini svećeništva.
Posljednji ispraćaj Ivana Fučka bit će na zagrebačkom groblju Mirogoj u srijedu 15. siječnja 2020. godine u 15 sati. Molimo župljane koji žele ići na ispraćaj da se sami organiziraju. Na sprovod će ići predstavnici Grada Đurđevca i Župe svetog Jurja.