Svetac dana – Petak

Blaženi Rudolf iz Berna

dječak mučenik

( 1294.)
spomendan 17. travnja

dječak mučenik

Bern je danas glavni grad švicarske konfederacije, saveza švicarskih kantona ili okruga. Bernska kronika, napisana od Konrada Justingena od godine 1420. do 1430., i kasnija koju napisa Mihael Stettber, a seže sve do god. 1627., bilježi da se u Bernu godine 1294. dogodio gnusan zločin. Pripisivali su ga tamošnjoj židovskoj općini, ili, bolje reći, nekim njezinim članovima. Oni su u neki rov odvukli jednoga kršćanskog dječaka pa, da se izrugaju Kristovoj muci, razapeli su ga i ostavili da na križu izdahne. Iako su to nedjelo njegovi počinioci držali u tajnosti, ono je ipak došlo na vidjelo.Grad Bern i njegov kler smatrali su dječaka pravim mučenikom pa su ga uz velike počasti pokopali u glavnoj crkvi blizu oltara svetog Križa. Taj oltar vjernici su kasnije prozvali “oltar svetog Rudolfa” jer su neki od njih na zagovor mladog mučenika bili uslišani u svojim molitvama.Židovska je općina bila kažnjena zbog zločina koji joj se pripisivaše. Neki su njezini članovi pozatvarani, drugi mučeni i poubijani, a neki izagnani. I od tada se nijedan Židov nije smio nastaniti u Bernu.Spomenuta je crkva s mučenikovim tijelom godine 1485. porušena, a na njezinu je mjestu sagrađena veća i ljepša crkva. Tijelo je mučenikovo stavljeno u lijes te na oltaru svetog Križa vjernicima izloženo na štovanje.Godine 1528. za vrijeme reformacije kalvini su opustošili uz druge i tu crkvu te porušili oltar. Relikvije mučenika Rudolfa izvađene su iz lijesa, sahranjene u zemlju i tako im je nestao svaki trag.  U biskupiji Basel u njegovu čast bio sastavljen časoslov te u mjesni kalendar uveden i njegov spomendan.

Župa svetog Jurja Đurđevac

Izrada: Studeni 2020