Hodočašće u Molve

Na svetkovinu Velike Gospe – baš kao i mnogi vjernici diljem Hrvatske – mala grupa vjernika đurđevačke Župe uputila se na hodočašće u čast našoj nebeskoj Majci, točnije u Molve. Prvi dio puta obasjavale su još ne tako nemilosrdne zrake uzlazećeg sunca i pratila jutarnja svježina. Nakon pauze na otprilike pola puta, stupili smo na šumsku stazu na kojoj su hodočasnici hladovinom bili zaštićeni od sve jačeg kolovoškog sunca. Ipak, prilike za žrtvu nije manjkalo: neki su odlučili pješačiti bosi, drugi su se odvažili na moljenje desetica krunice, treći su vrlo rado na različitim dionicama puta nosili raspelo i zastave svoje Župe. Prispjevši konačno u Molve, u ophodu oko oltara pozdravili smo Majku Božju Molvarsku te se pripremili za svečano misno slavlje koje je započelo u 11 sati. Misu je predslavio apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Giorgio Lingua koji je u svojoj slikovitoj i bogatoj propovijedi približio značenje svetkovine Velike Gospe. Između ostalog, najviše je istaknuo tri zaključka koja proizlaze iz vjere u Marijino uznesenje i vrijede za nas vjernike: 1. ono što se dogodilo Mariji, dogodit će se i nama, 2. imamo Majku koja je na nebu prisutna i dušom i tijelom, 3. na nebu imamo Majku koja za nas zagovara. Nakon misnog slavlja svatko se od nas uputio svojim putem i vratio u Đurđevac, siguran kako ga i dalje prati nježan i blag pogled nebeske Majke…

Župa svetog Jurja Đurđevac

Izrada: Studeni 2020