Duhovnost Arhiva

OSAMNAESTA NEDJELJA KROZ GODINU

SEDAMNAESTA NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – SVETKOVINA DUHA SVETOGA, PEDESETNICA

MISAO TJEDNA – ŠESTA (6.) NEDJELJA KROZ GODINU

MISAO TJEDNA – PETA (5.) NEDJELJA KROZ GODINU

MISAO TJEDNA – ČETVRTA (4.) NEDJELJA KROZ GODINU

MISAO TJEDNA – TREĆA (3.) NEDJELJA KROZ GODINU

MISAO TJEDNA – DRUGA (2.) NEDJELJA KROZ GODINU

MISAO TJEDNA – NEDJELJA KRŠTENJA GOSPODINOVA

MISAO TJEDNA – TREĆA NEDJELJA DOŠAŠĆA

MISAO TJEDNA – DRUGA NEDJELJA DOŠAŠĆA

MISAO TJEDNA – PRVA NEDJELJA DOŠAŠĆA

MISAO TJEDNA – SEDAMNAESTA NEDJELJA KROZ GODINU

MISAO TJEDNA – ŠESNAESTA NEDJELJA KROZ GODINU

MISAO TJEDNA – PETNAESTA NEDJELJA KROZ GODINU

MISAO TJEDNA – ČETRNAESTA NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 4. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 3. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 2. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – KRŠTENJE GOSPODINOVO

Misao tjedna – NOVA GODINA

Misao tjedna – BOŽIĆ

Misao tjedna – ČETVRTA NEDJELJA DOŠAŠĆA

Misao tjedna – TREĆA NEDJELJA DOŠAŠĆA

Misao tjedna – 34. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 33. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 32. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 31. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 30. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 29. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 28. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 27. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 26. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 25. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 24. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 23. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 22. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 21. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 20. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 19. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 18. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 17. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 16. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 15. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 14. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 13. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 8. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 7. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 6. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 5. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 4. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 3. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 2. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – KRŠTENJE GOSPODINOVO

Misao tjedna – 2. NEDJELJA PO BOŽIĆU

Misao tjedna – NEDJELJA SVETE OBITELJI

Sretan Božić

Misao tjedna – 4. NEDJELJA DOŠAŠĆA

Misao tjedna – 3. NEDJELJA DOŠAŠĆA

Misao tjedna – 2. NEDJELJA DOŠAŠĆA

Misao tjedna – 1. NEDJELJA DOŠAŠĆA

Misao tjedna – 34. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 33. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 32. NEDJELJA KROZ GODINU

Misao tjedna – 31. nedjelja kroz godinu

Misao tjedna – 30. nedjelja kroz godinu

Misao tjedna – 29. nedjelja kroz godinu

Misao tjedna – 28. nedjelja kroz godinu

Misao tjedna – 27. nedjelja kroz godinu

Misao tjedna – 26. nedjelja kroz godinu

Misao tjedna – 25. nedjelja kroz godinu

Misao tjedna – 24. nedjelja kroz godinu

Misao tjedna – 23. nedjelja kroz godinu

DUHOVI

Žudiš li za mudrošću? Želiš li znati bez čega ostalo ne možemo ni poznavati? Želiš li saznati o čemu sve ovisi? U zaključnoj katehezi ciklusa o sedam darova Duha Svetoga razmišljamo o vrhunskom daru mudrosti. U tom daru sve ostale darove nalazimo sakupljene i povezane. Zašto? Zato što zahvaljujući daru mudrosti spoznajemo dvije najvažnije stvari: tko je Bog, a tko smo mi. Kad poznajemo, priznajemo i prihvaćamo te dvije stvari, onda dar mudrosti dozrijeva u plodove ljubavi, poniznosti i mira, čime se natapaju i ojačavaju preostali darovi Duha Svetoga. Stoga, žudiš li za božanskom mudrošću? Ako da, vjeruj kako je Bog dobar i kako ovisiš o njemu, i onda ćeš doživjeti kako je život po Duhu, s Duhom i u Duhu dobar, miran, ponizan i – mudar život.

7. USKRSNA NEDJELJA

Je li ti ikad u životu rečeno: „Budi razuman!“? Ove se nedjelje možeš pokušati vratiti na te rečenice i pitati se: „Jesam li uistinu razuman?“ Na tvoj prirodni, naravni, ljudski razum Bog želi nadograditi svoj, natprirodni, nadnaravni, božanski razum. Dar razuma zapravo u nas ulijeva sposobnost za gledanje svega onog dobrog u Bogu, njegovoj Providnosti, stvarima, ljudima i svijetu oko nas. Bog želi da postanemo razumni i biramo prave i dobre ciljeve jer je upravo razumno misliti kako je Bog sve dobro pripremio da dobro živimo. Naprotiv, zavist gleda dobro u svemu i svakome samo ne u sebi i u svom životu, i pritom za zavidnu osobu možemo reći kako je uistinu – nerazumna!

6. USKRSNA NEDJELJA

Jesi li jaka ličnost? Imaš li snažan karakter? Ako ga imaš, zacijelo to govoriš s određenom dozom ponosa, jer vidiš kako oni koji su previše mlaki, sramežljivi ili plahi ne mogu i ne znaju gurati svoju stvar do kraja. No, čak i kad bi bio toliko uvjeren u sebe kao u jaku (ili možda samo tvrdoglavu?) ličnost, još uvijek bi ti nedostajala jakost odozgor, jakost kao dar Duha Svetoga. Upravo te takva jakost spašava od napasti da budeš samo ljudski i uobraženi heroj, a ne jak kršćanin koji ovisi i oslanja se o Najjačega, Onoga čija vjernost nema zalaza. Molimo Duha Svetoga nek nas osnaži tom jakošću i ujedno nas potakne da s povjerenjem surađujemo…

5. USKRSNA NEDJELJA

Jesi li znao da za donošenje odluke trebaš biti slobodan? I to ne samo slobodan od svega što bi te moglo ometati u tvom razmišljanju o tome koji bi put za tebe bio najbolji, nego i slobodan od želje da ideš putom koji ti se na prvu čini boljim, ljepšim i dražim? Upravo nas ovaj dar Duha Svetoga – dar savjeta – priprema i potiče da u svom životu donosimo prave odluke, ali uvijek u ozračju mira, tišine i slobode, često kucajući na vrata srca našeg nebeskog Oca da nam otvori i prošapće kojim nam je putem ići i uvijek imajući na umu kako su Nebo, Raj i zajedništvo s tim Ocem prvi i posljednji kriterij svih naših izbora i odabira…

4. USKRSNA NEDJELJA

Kako gledaš na znanje stečeno u svom životu: kao na puku informaciju ili kao na iskustvo? Upravo su Židovi na znanje gledali ne samo kao na informaciju, nego kao na odnos pun poštovanja i intimnosti sa stvari ili osobom za koje se smatra da ih se poznaje. Duh Sveti nas svojim darom znanja želi osloboditi od banalizirajućeg, trivijalizirajućeg, požudnog i ispraznog gledanja na stvari i ljude oko nas i želi nam otvoriti oči i obdariti nas dragocjenom spoznajom kako sve, ali baš sve oko nas u sebi ima lijepu i duboku tajnu koja se s poštovanjem treba čitati i dostojanstveno čuvati…

JURJEVO

Osjećam li se zahvalno? Ako ne, onda moje srce nije spremno primiti sljedeći dar Duha Svetoga, a to je dar pobožnosti. Ovim darom Duh Sveti u čovjeka želi uliti sinovski osjećaj, sinovsko pouzdanje i sinovski stav u odnosu prema Bogu. Zahvaljujući ovom daru, mi se u odnosu prema Bogu osjećamo kao njegova djeca, dok je on naš Otac. Kao i svaki obiteljski odnos na zemlji, i ovaj odnos – možda još više – traži brigu, pažnju i svakodnevnu njegu, kako bi se iz njega mogla crpiti nježna ljubav i prema bližnjima, koji pritom postaju našom braćom i sestrama…

3. USKRSNA NEDJELJA

Imamo potrebu podložiti se pravom Gospodaru. Imamo potrebu za vjernim Čuvarom. Imamo neprestanu potrebu za Roditeljem koji će nas uvijek iznova opominjati i podsjećati kojim nam je putem ići. Upravo sve to ostvaruje prvi u nizu od sedam darova Duha Svetoga, a to je strah Gospodnji ili strah Božji. Kao oni koji svakoga trenutka mogu iznevjeriti, izdati i napustiti svoj odnos s Bogom, zbog toga usrdno molimo i vapimo Gospodinu da nas prožme darom toga svetoga straha koji nam daje svijest o vlastitim granicama, slabim točkama i velikoj krhkosti te se temeljem toga nikada namjerno i konačno ne udaljimo od svoje vječne i beskonačne Sreće…

2. USKRSNA NEDJELJA

Nakon korizmenog ciklusa, u ovom bismo uskrsnom vremenu željeli započeti novi ciklus kateheza za odrasle u kojem bismo – i dalje inspirirani katehezama don Fabija Rosinija – razmišljali o trećoj božanskoj osobi ili Duhu Svetom, i to preko upoznavanja njegovih sedam darova. U ovoj uvodnoj katehezi, na nedjelju Božanskog Milosrđa, otkriva nam se tajna djelovanja Duha Svetoga: on s nama želi podijeliti božansku Ljubav koja vlada između Oca i Sina kako bismo uzmogli graditi to isto zajedništvo i u svojoj obitelji i u svojoj župi.

VELIKA SUBOTA

Na završetku naše korizmene avanture razmatranja Isusovih posljednjih riječi s križa, razmišljamo o svom povjerenju i predanju u Očeve ruke. Na današnju Veliku subotu, kad je Isus položen u grob oko kojega se okupljamo u iščekivanju najvećeg od svih čuda, možemo se zapitati: „Koji su moji oslonci? Bojim li se predati u Očeve ruke, baš kao što je to Isus učinio, ne samo u posljednjem trenutku svoga zemaljskog života, nego čineći to svakoga dana? Zašto se bojim?“ Neka nam ta Isusova posljednja riječ bude hrana ne samo danas, nego i za cijeli naš život kroz koji ćemo često moliti, temeljeći svoj život na Isusovom uskrsnuću: „Oče, u ruke tvoje predajem život svoj!“ SRETAN VAM I BLAGOSLOVLJEN USKRS!

VELIKI PETAK

Živiš li svrhovito? Danas, na Veliki petak, pred nama na križu visi Čovjek koji je ispunio svoju zemaljsku svrhu koju mu je povjerio njegov nebeski Otac. Njegova svrha bila je ispuniti starozavjetna proroštva, zajamčiti oproštenje ljudskih grijeha i do kraja pokazati i otkriti Božje lice u svom trpećem i popljuvanom licu. Svakog se dana u 15:00 sati možemo sjetiti te velike i nezaboravne ljubavi Božjeg Sina koji nam je svojom žrtvom i predanjem jednom za svagda poručio kako je najljepša životna svrha živjeti za druge i ohrabrivati ih da pristupe beskrajnom oceanu Božanskog Milosrđa iz kojeg zahvaćamo snagu i radost govoreći: „Isuse, uzdam se u te!“

CVJETNICA

Čega si najviše žedan? Što najviše želiš i za čime najžarče žudiš? Na današnju Nedjelju Muke Gospodnje ili Cvjetnicu pozvani smo razmišljati o svojim biološkim, ali i duhovnim potrebama, zato što je sâm Sin Božji na križu imao potrebu biti napojen. U njegovoj rečenici koja blago moli, ali i koja hitno zahtijeva: „Žedan sam“, Isus ne želi samo fizičko piće, nego želi „piti“ Očev plan ostvarujući ga do kraja i – što nam može biti velikim otkrićem – želi „piti“ našu ljubav takvu kakva jest. Isus je, dakle, žedan toga da i mi budemo žedni – upravo željni – njega!

5. KORIZMENA NEDJELJA

Pete korizmene nedjelje razmatramo naoko očajnu, ali blagom utjehom ispunjenu Isusovu rečenicu: „Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?“ Dok je s Isusom razapetim razbojnicima godilo društvo gledatelja njihove strašne i dugotrajne torture na križu, Isusu je nedostajalo društvo i prisutnost njegovog nebeskog Oca. U tom se trenutku Otac nije udaljio od Sina, nego je Sin prihvatio proživjeti situaciju okorjelog grješnika koji svjesno okreće leđa Ocu i tako ga time približuje k svome Ocu. Ipak, Otac ni svom Sinu neće zakasniti dati odgovor uskrsnog jutra…

4. KORIZMENA NEDJELJA

Četvrta korizmena nedjelja donosi nam treću Isusovu posljednju riječ, upućenu istovremeno i njegovoj majci i njegovom ljubljenom učeniku: „Evo ti sina – evo ti majke!“ Gospodinov križ na Kalvariji mjesto je križanja svih ljudskih pogleda i stjecište je svih ljudskih odnosa jer ih on sve sabire u sebi i privlači na sebe samo da bi ih, obnovljene i pročišćene, usmjerio dalje na one koji su oko nas. Isusov križ pomirenje je svih ljudi, što postaje kamenom temeljcem Crkve – obitelji koja, upirući pogled u Gospodina, istovremeno promatra i gleda svoju braću i sestre.

3. KORIZMENA NEDJELJA

U 3. korizmenoj nedjelji razmišljamo o drugoj Isusovoj riječi ili rečenici s križa upućenoj razbojniku s Isusove desne strane: „Danas ćeš biti sa mnom u raju.“ U ovom razmatranju otkrit ćemo da je Isusu dovoljno bilo reći: „Danas ćeš biti SA MNOM.“ – jer biti u društvu s Isusom znači biti u raju. No, ulaznica za taj raj čini nam se istovremeno i prejeftinom i preskupom: prejeftinom jer traži naše priznanje krivnje i potrebe za Spasiteljem, a preskupom jer ju je Spasitelj platio i kupio svojom predragocjenom Krvlju. Nađimo se vrlo rado u tom razbojniku!

2. KORIZMENA NEDJELJA

Ove, 2. korizmene nedjelje razmišljamo o prvoj Isusovoj riječi ili rečenici s križa: „Oče, oprosti im, ne znaju što čine.“ Želimo se podsjetiti i produbiti činjenicu koliko važno i značajno mjesto u našim životima, ali i u cijeloj ljudskoj povijesti i svijetu, imaju oprost i oproštenje. No, suočeni s težinom udjeljivanja tog oprosta jedni drugima, potrebni smo dara našeg Spasitelja koji nas s križa promatra pogledom strpljivosti, milosrđa, nježnosti i blagosti.

1. KORIZMENA NEDJELJA

Ove korizme želimo se uputiti u posebnu i svojevrsnu avanturu drugačijeg doživljavanja i razmišljanja o Isusovih sedam posljednjih riječi ili rečenica s križa. Na današnju 1. korizmenu nedjelju u ovoj uvodnoj katehezi želimo razmotriti temelj, materijal i cilj našeg ovogodišnjeg korizmenog puta koji će biti poput ponavljanog osluškivanja posljednjih otkucaja srca „Čovjeka boli“.

Četvrta nedjelja došašća

Na posljednjem dijelu naše staze ljepote, tik pred štalicom, s trojicom mudraca razmišljamo kojoj smo od dvojici kraljeva više povjerovali i kojoj od dvojice kraljeva više dugujemo što smo sada svome cilju bliži nego ikada prije…

Treća nedjelja došašća

Našoj trojici mudraca nije bila dovoljna samo zvijezda, trebala im je daljnja pomoć na putu prema novorođenome Kralju. U katehezi ove nedjelje otkrij kako se sva dobra, Božja obećanja nalaze u Svetom pismu i kako ono što nas privlači Kralju ljepote jest Njegovo obećanje da će nam biti vjeran.

Druga nedjelja došašća

Talijanski svećenik Fabio Rosini izrekao je ova razmatranja i ona ti ovim putem dolaze prevedena i prilagođena da te u ovom teškom i neizvjesnom došašću prate na tvom hodu stazom ljepote. Stoga se i ove nedjelje, zaobilazeći kralja Heroda, malo više približi susretu s Kraljem ljepote!

Župa svetog Jurja Đurđevac

Izrada: Studeni 2020