Svetac dana – Subota

Sveti Stanislav Krakovski

biskup i mučenik

( 1030- – 1079.)
spomendan 11. travnja

biskup i mučenik

Stanislav je rođen u plemićkoj obitelji 1030. g. u gradu Sczepanowu (Poljska). Njegovi roditelji su bili ustrajni molitelji za potomstvo. Punih 30 godina molili su Boga da im podari nasljednika. Stanislav je bio blage ćudi, pobožan i radoznao pa su ga roditelji školovali u biskupijskoj školi u Gneznu. Nakon te škole šalju ga na studij prava i teologije u Liege i Pariz. Dok je studirao, umrli su mu dragi roditelji. U to doba su Poljaci tek primili kršćanstvo, a Stanislav je bio veliki preporoditelj. Imetak je razdijelio siromasima, a sam stupa u krakovski stolni kaptol. Biskup Lambert zaredio ga je za svećenika. Odmah se istaknuo propovijedanjem, učenošću i pomaganjem mnogima u nevolji. Godine Gospodnje 1071. naslijedio je biskupa Lamberta na nadbiskupskoj stolici u Krakovu. Stanislav je bio dobar pastir svoga stada. Posebice je skrbio za što bolju izobrazbu svećenika. Također je puno nastojao oko uzdizanja Krakova među europske prijestolnice duha i kulture. I kralj Boleslav II. Smjeli nastoji urediti državu na zapadni način te učvrstiti svoju vlast. U nastojanju da dođe do toga cilja nije birao sredstva. Kralj je bio nasilan, samovoljan i brakoloman. Nadbiskup Stanislav ga je uzalud opominjao. Boleslav je opet učinio nasilje pa je nadbiskup izopćio kralja i zabranio bogoslužje dok se kralj n

sveti Stanislav krakovski biskup i mučenik

e popravi. Pobješnjeli kralj uzvraća udarac. Optužio je nadbiskupa za izdaju. Kad je nadbiskup slavio Svetu Misu u crkvi sv. Mihaela nedaleko od Krakova, kralj je naredio pratnji da ubije nadbiskupa. Nitko iz pratnje nije htio izvršiti tu krvničku naredbu pa je sam kralj mačem ubio nadbiskupa sv. Stanislava 11. travnja 1079. g. Poslije toga zločina narod se diže na opći ustanak, a kralj bježi u Ugarsku. Svečeve relikvije prenesene su u krakovsku prvostolnicu 1088. g. U njoj se i danas čuvaju i štuju kao relikvije zaštitnika Poljaka. Papa Inocent IV. proglasio ga je svetim 1253. g, u Asizu. Umjetnici ga prikazuju s mačem ili kako uskrisuje pokojne.

Župa svetog Jurja Đurđevac

Izrada: Studeni 2020