Dokumentaristička izložba povodom 85. objetnice

U studenom 2014. godine svečano je proslavljena 85. obljetnica dovršetka izgradnje i posvete župne crkve svetog mučenika Jurja u Đurđevcu. Osim ove važne obljetnice obilježili smo još niz obljetnica iz povijesti đurđevečke župe. Neke od njih su: 680 godina prvog spomena župe u povijesnim izvorima (1334.) 400 godina od obnove župe nakon osmanskih pustošenja, 240 godina  izgradnje zvonika župne crkve, 190 godina izgradnje stare župne crkve i ponovnog tituliranja župe po svetom mučeniku Jurju.

Proslava je realizirana kao višednevni duhovni i kulturni događaj kakvi su rijetki u župi i gradu Đurđevcu. program proslave započeo je trodnevnom duhovnom pripravom (obnovom) koju je u župnoj crkvi od 4. do 6. studenog vodio misionar Krvi Kristove otac Ilija Grgić. Središnji dio proslave bilo je svečano misno slavlje u petak 7. studenoga 2014. godine u župnoj crkvi svetog mučenika Jurja u spomen na 85. obljetnicu posvete župne crkve u Đurđevcu koje je predvodio biskup Varaždinske biskupije Josip Mrzljak. U propovijedi je preuzvišeni otac biskup nadahnuto govorio o važnim događajima iz povijesti naše župe i živoj Crkvi koja ispunjava ulogu crkve sagrađene od cigle.

Istog je dana u prostorima župnog dvora (Pastoralna dvorana) u otvorena prigodna dokumentaristička izložba posvećena 85. godišnjici izgradnje i posvete Župne crkve svetog Jurja, mučenika u Đurđevcu. Izložbu je otvorio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak koji je prije toga predvodio svečano misno slavlje u župnoj crkvi. Svojim posjetom počastio nas je saborski zastupnik i načelnik Općine Gola dr. Stjepan Milinković. Svima se kao domaćin izložbe obratio vlč. Marko Rac, župnik đurđevečki.

Izložba je postavljena povodom svečane proslave obljetnica Župe svetog Juja mučenika u Đurđevcu koje smo obilježavali od 4. do 8. studenoga ove godine i ostala je otvorena sve do Badnjaka iste godine. Na izložbi je predstavljeno nekoliko sakralnih predmeta koji su bili dio inventara barokne župne crkve svetog Jurja u Đurđevcu koja je porušena 1928. godine. Među njima je škropionica (svetilnica) koja se danas nalazi u vlasništvu gospodina Ivana Miholeka iz Đurđevca. Ujedno je ovo najmasivniji izloženi predmet (prilikom postavljanja prenosila su je četvorica muškaraca). Osim predmeta na izložbi je postavljeno 10 tematskih plakata sa reprodukcijama rijetkih starih fotografija i razglednica te sa prigodnim opisima povijesti župe koju možemo pratiti kroz proteklih 680 godina. Velik dio izložbe čine originalni dokumenti koji su sačuvani iz razdoblja gradnje đurđevečke župne crkve.  Izložbu je postavila mlada povjesničarka umjetnosti Lea Linarić. U tehničkoj realizaciji izložbe sudjelovali su: Lea Linarić, Vladimir Miholek, Nikola Cik, Đuro Janči, Marko Rac, Mihaela Cik, Pero Cik i Marijan Kovačić. Otvaranje izložbe su uveličali prof. Ivana Senjan u pratnji prof. Bernarda Dugana sa prigodnim repertoarom. Prigodnu pjesmu sročenu u čast 85. godišnjice izgradnje i posvete đurđevečke župne crkve pročitao je “đurđevečki Nestor” gospodin Slavko Čamba.

Događaj kojim je završeno svečano obilježavanje važnih obljetnica iz povijesti Župe svetog Jurja mučenika u Đurđevcu bio je znanstveni skup koji je održan u subotu 8. studenog 2014. godine. Okupilo se desetero znanstvenika i istraživača – mahom povjesničara i povjesničara umjetnosti – koji su nas u svojim izlaganjima podsjetili na važne događaje iz prošlosti župe, a pogotovo na one čijih se okruglih obljetnica ovih dana prisjećamo. No, prezentirali su pregršt novih informacija, ukazali na istraživačke probleme, revidirali dosadašnja saznanja i time dali poticaj novim istraživanjima. U Đurđevcu nikada do sad nije održan znanstveni skup ove vrste na kojem bi se okupilo ovoliko relevantnih istraživača i referiralo o tema iz prošlosti naše župe i grada. Skup posvećen prošlosti i sadašnjosti ujedno je povijesni trenutak za Đurđevec.

[gallery_bank type=”images” format=”thumbnail” title=”false” desc=”false” responsive=”true” special_effect=”overlay_fade-black” animation_effect=”fadeIn” album_title=”false” album_id=”2″]

Znanstveni skup održan je u Pastoralnoj dvorani župnog dvora u Đurđevcu. Skupu je, osim desetero referenata, prisustvovalo oko stotinu zainteresiranih sudionika. Moderator skupa bio je Nikola Cik. Prisutne je na otvaranju skupa pozdravio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak Kao predstavnik Koprivničko-križevačke županije sudionike je pozdravio županijski pročelnik gospodin Marijan Štimac. U ime gradonačelnika Grada Đurđevca sudionike je pozdravila zamjenica gradonačelnika gospođa Kristina Benko Markovica. Prvi po redu od izlagača nastupio je izvanredni profesor s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Hrvoje Petrić koji je pripremio izlaganje o najstarijoj prošlosti đurđevečke župe, odnosno od njenih prvih spomena u XIII. stoljeću pa do kraja XVIII. stoljeća. Član suradnik HAZU, uvaženi hrvatski geograf i demograf prof. dr. sc. Dragutin Feletar referirao je o demografskoj situaciji u župni Đurđevec tijekom prošlosti, ali se osvrnuo i na mnoge aktualne probleme. Apsolvent povijesti s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Nikola Cik govorio je o povijesti đurđevečke župe u XIX. stoljeću s osvrtom na gradnju župne crkve 1824. godine i promjenu njenog patrona iste godine. Povjesničarka umjetnosti i samostalna novinarka Dorotea Jendrić prezentirala je dosadašnje rezultate pokušaja rekonstrukcije inventara đurđevečke župne crkve sagrađene 1824. godine. Istraživač zavičajne povijesti i pisac Vladimir Miholek detaljno je obrazložio okolnosti oko rušenja stare i gradnje nove župne crkve sagrađene 1824. godine. Iz Makarske – grada u kojem je graditelj đurđevečke župne crkve arhitekt Stjepan Podhorsky izgradio svoje posljednje veliko djelo – stigao je gospodin Ivica Rakić koji je pripremio izlaganje o arhitektu Podhorskom. Diplomirana povjesničarka izložbe i profesorica pedagogije Lea Linarić referirala je o karakteristikama župne crkve u Đurđevcu kao uspješnom djelu arhitekta Stjepana Podhorskog. Đuro Janči napisao je referat o životu i djelu prečasnog Jakova Novosela (1900.-1956.) koji je u Đurđevcu od 1924. godine službovao kao kapelan, upravitelj župe i župnik. Tekst je pročitao učenik 3. razreda Nadbiskupske klasične gimnazije u Zagrebu sjemeništarac Kristijan Jendrašic. Student 3. godine povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Leopold Rupnik referirao je o kapeli Majke Božje od Sedam Žalosti u polju između Đurđevca i Mičetinca koja je sagrađena prije 125 godina. Studentica 3. godine povijesti umjetnosti i komparativne književnosti s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Mihaela Cik priredila je zanimljivo izlaganje o povijesti i umjetničkoj vrijednosti kapelice Trpnog Isusa (“Pri Svecu”) koja je sagrađena prije točno 170 godina. Gospodin Vladimir Kopas iz Šemovaca (filijale žuše Virje) obratio se skupu i podsjetio nas na stoljetne veze Šemovaca i đurđevečke župe jer se to naselje do 1868. godine nalazilo u njezinom sastavu. Našoj župi je darovao monografiju o povijesti Šemovaca.

Uoči početka znanstvenog skupa posvećenog obljetnicama Župe svetog Jurja mučenika u Đurđevcu, u subotu 8. studenoga 2014. godine, župljani, predstavnici organizacijskog odbora proslave te đurđevečki župnik i župni vikar su na čelu s varaždinskim biskupom mons. Josipom Mrzljakom obišli gradsko groblje u Đurđevcu kako bi postavili svijeće na grobovima zaslužnih za izgradnju župne crkve i zajedno molili za sve pokojne župljane đurđevečke župe.

Najprije su postavljene svijeće i lovor-vijenac u grobljanskoj kapeli Majke Božje Žalosne u kojoj je pokopan dugogodišnji đurđevečki župnik, dekan i kanonik, prečasni Jakov Novosel. U kapeli se nalazi i spomen-ploča na gradnju đurđevečke župne crkve. Župljani su svojom prisutnošću ovome događaju odali poštovanje onima kojih više nema, a koji su zaslužni za materijalni i duhovni rast župe u Đurđevcu. Svijeće su postavljene i na grobu prečasnog dr. Antuna Ivandije, svećenika rođenog u Đurđevcu, povjesničara umjetnosti i kanonika koji je svojim angažmanom utjecao na izgled đurđevečke župne crkve. Župljani, svećenici i biskup zapalili su svijeće na svećeničkoj grobnici. Zajedničkom molitvom odali smo počast župnicima koji su djelovali u Đurđevcu kao i svećenicima koji su rođeni u Đurđevcu. Preuzvišeni otac biskup mons. Josip Mrzljak poklonio se i pred spomenikom Đurđevčanima koji su svoje živote utkali u temelje naše Domovine. Biskup je predvodio molitvu pred središnjim križem za sve pokojne župljane koji počivaju na đurđevečkom groblju.

Župa svetog Jurja Đurđevac

Izrada: Studeni 2020