Sveta Eufemija

djevica i mučenica, zaštitnica Rovinja

(289. – 304.)
spomendan 16. rujna

Sveta Eufemija rodila se u gradu Kalcedonu blizu Carigrada u uglednoj patricijskoj obitelji. U mladosti je dobila kršćanski odgoj, te se u svom gradu odlikovala i krepostima i ljepotom. Kao kćerka uglednog građanina i vjerojatno je polazila i neku školu u Kalcedonu, jer je ponegdje prikazana u studentskom plaštu. Za vladanja cara Dioklecijana, koji je progonio kršćane, bila je optužena što je odbila prinijeti žrtvu gradskom idolu i zatvorena zajedno s četrdeset i devet drugih kršćana.

Najprije je bila na razne načine mučena, osobino okrutno na kotaču, pa kad je nakon toga ostala vjerna Kristu i postojana u odluci da ne žrtvuje poganskom božanstvu, bačena je u amfiteatar. Lavovi su je usmrtili, ali joj tijela nisu okusili, na zaprepaštenje pogana u gledalištu. Bilo joj je svega petnaest godina kada je podnijela mučeništvo za vjeru. Zbilo se to 16. IX. 304. (Vidi sliku na zidu kraj sarkofaga).  Njezino su tijelo pobožni kršćani sačuvali, pohranivši ga negdje u Kalcedonu, a – kad su dobili slobodu vjere – na njezinom su grobu sagradili veliku crkvu.

U njezinoj je crkvi pred njezinim tijelom održan godine 451. sabor kalcedonski. Ali kada su taj grad 620. godine osvojili Perzijanci, kršćani su se bojali da osvajači neobeščaste relikvije svete djevice, pa su sarkofag prevezli u Carigrad i smjestili ga u velebnu crkvu, koju je u njezinu čast bio podigao car Konstantin. Tu je tijelo sv. Eufemije ostalo do 800. godine. Tada je u Carigradu zavladao car Nicefor, koji bijaše ikonoborac (protivnik štovanja svetačkih slika i moći). Vjernici su se pribojavali da se ne bi odvažio te oskvrnuo i relikvije svete Eufemije. Prastara predaja kaže, da je jedne olujne noći mramorni sarkofag s tijelom mučenice nestao iz Carigrada.

Možda su ga pobožni ribari bili ukrcali na svoje lađe u namjeri da ga Image and video hosting by TinyPicsmjeste na neko sigurno mjesto. Iste je godine (800.) čudesno – morem – dospio do Rovinja. Ovdašnja predaja nadalje veli da su se građani Rovinja uzalud mučili cijeli dan, pokušavajući volovima i konjima izvući sarkofag. To je uspjelo tek nekom dječaku (u drugoj verziji nekoj siromašnoj udovici) s parom dotad neupregnutih junica.

Time se zacijelo željelo poručiti da – kad je Bog na djelu – njemu nisu potrebni ni snažni mišići životinja niti snalažljivost ljudska da ostvari što je naumio, već se radije služi slabim i malenim, svaki put iznova zbunjujući čovjeka u njegovu umišljenu ponosu. To je uspjelo nekom siromašnom dječaku s parom dotad neupregnutih junica. Time se željelo poručiti, da se Bog služi slabim i malenim ljudima.”Ja sam Eufemija Kalcedonska – koja krvlju svojom zaručih Isukrsta” – predstavila se svetica dječaku kad mu se – prema istoj predaji – ukazala i poslala ga da siđe na obalu te svojim junicama izvuče veliki mramorni sarkofag s njezinim tijelom, koji će postati simbol i slava Rovinja. Zbog izuzetne dragocjenosti sarkofaga, odmah je sagrađena kapela uz crkvu sv. Jurja u Rovinju. U njoj je bio sarkofag do 950. g. Tada je sagrađena veća crkva posvećena sv. Eufemiji i sv. Juraju.

Sarkofag Svete Eufemije u Rovinju

Svetac dana
Misao dana
A mudrost odozgor ponajprije čista je, zatim mirotvorna, milostiva, poučljiva, puna milosrđa i dobrih plodova, postojana, nehinjena.
Jak 3, 17


Mudrost odozgor pobjeđuje svaku pamet, inteligenciju, svaku snalažljivost i dovitljivost.

Zavist je suprotnost mudrosti.
Mudar čovjek ne zavidi, već se raduje uspjehu svojih bližnjih!
Kratice biblijskih čitanja dana
nedjelja, 25. tjedna kroz godinu B

Mudr 2, 12. 17 - 20
Ps 54, 3 - 6. 8
Jak 3, 16 - 4, 3
Mk 9, 30 - 37
Raspored svetih misa
Nedjelja, 16. 09. 2018.
09:00
11:00 U KAPELI GOSPE ŽALOSNE U POLJU
19:00
Ponedjeljak, 17. 09. 2018.
NEMA SVETE MISE
Utorak, 18. 09. 2018.
07:30
Srijeda, 19. 09. 2018.
 07:30
Četvrtak, 20. 09. 2018.
 07:30
Petak, 21. 09. 2018.
07:30
12:20
Subota, 22. 09. 2018.
19:00
Nedjelja, 23. 09. 2018.
08:00
19:00

 

Radno vrijeme župnog ureda
UTORAK - PETAK:
08:00 – 10:00

Ponedjeljkom ured ne radi.
Svećenika, osim u uredovno
vrijeme, možete tražiti i poslije
svake Sv. Mise
Misao tjedna
Nedjelja i liturgijski tjedan u koji ulazimo, započinje podsjećanjem svih kršćana, na trajnu napast koja vreba, ali samo one koji žive pravedno. One koji su napustili Put Gospodnji, napast više ne kuša, oni su već posustali i pali.
Isus je paradigma, slika onoga, što je svaki vjernik pozvan proći - porugu, ostavljenost, osamljenost, ali i ustrajnost, hrabrost u teškoći.
Po plodovima, koje donosimo, prepoznaje se na kojem smo putu. Darovi koje primamo, istina vode nas i potpomažu, ali plodovi života su ti, koji otkrivaju kakvi smo i gdje se nalazimo.
A naš je poziv biti svjetlo u ovome svijetu. Ne vikati na mrak, kao što čini većina ljudi, nego paliti svjetlo.
Možemo se pretrgnuti, uzrujavajući se zbog mraka u svijetu, institucijama, politici, ali zbog toga neće biti nimalo više svjetla. Zbog toga svijet neće biti nimalo bolji.
Ali ako u našem srcu gori luč, svjetlo malene svijeće, koju je zapalila Ljubav Kristova, rasvijetlit ćemo tamu svoje okoline, svijet će biti bar malo bolje mjesto.
Isus ispituje naše srce, provjerava koji su nam motivi, za sve što činimo i kako djelujemo. Jer dobro djelo iz lošeg motiva, loše završava, nije blagoslovljeno. Dobro pak djelo, uz dobar, zdrav motiv, blagoslovljeno je i spašava.
A kako nam je ustrajati u kušnjama i napastima?
Jednostavno, na Izvoru Božje Riječi!
Sveto pismo je sažetak, kompendij iskustava generacija, koje su tražile Boga, slijedile Gospodina ostvarujući Božju Volju i vlastite živote! Stoga budimo poučljivi Svetom pismu.
Poslani smo, ali nismo sami! Darovani smo, ali nismo prazni!
Gospodin blagoslivlja svaki naš trud, koji je učinjen iz altruizma, nesebičnosti, a svaka naša sebičnost u konačnici, donosi loše, trule plodove našega života.
Sve što čovjek stječe na ovoj zemlji, sva materijalna blaga, prolazna su kao i spomen, sjećanje na one koji su živjeli samo za sebe. Samo ljude koji se daruju drugima, koji se bore za druge, takvi se ljudi pamte. Svo blago koje zgrnemo ne obazirući se na potrebe ljudi pokraj nas, nije blagoslovljeno, već postaje teret, za koji čovjek veže svoje srce.
A gdje ti je srce, tamo ti je i život, tamo ti je i vječnost!
Položit ćemo račun našega života, ali taj račun se polaže i svakoga dana.
Jesam li danas bar malo bolji, nego što sam to bio jučer? Jesam li danas pomogao bližnjima u potrebi, koliko sam mogao?
Svako je vrijeme, vrijeme za dobro, samo ga prepoznajmo i ispunimo dobrim djelima.
Tjedan završava svetim arhanđelima Mihaelom, Gabrijelom i Rafaelom, koji nas poučavaju tome tko je Bog, kako je Bog jak te pobjeđuje, te kako Gospodin iscjeljuje naše srce i našu dušu, donosi nam zdravlje!
Kontakt župe
vlč. Marko Rac, župnik
Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika
S. Radića 5, Đurđevac
Tel/fax: 048/ 813-430
Katolički kalendar
R U J A N
01. Sveti Egidije
01. Sveti Lupus iz Sensa
02. Sveti Salomon Leclercq
02. Blaženi mučenici rujanskih progona
02. Sveti Vilhelm iz Roskildea
03. Sveti Grgur Veliki
03. Sveti Marin
04. Sveta Rozalija
04. Sveta Ruža iz Viterba
04. Sveti Mojsije
05. Sveta Majka Terezija
05. Sveti Lovro Giustiniani
05. Sveti Boris i Gleb
06. Sveti Zaharija
06. Sveta Bega
07. Sveti Marko Križevčanin
07. Sveti Anastazije (Staš) Solinski
08. Mala Gospa
08. Sveti Sergije I.
09. Sveti Petar Claver
09. Blaženi Frédéric Ozanam
10. Sveti Nikola iz Tolentina
10. Sveta Pulherija
11. Sveti Ivan Gabrijel Perboyre
11. Sveti Pafnucije iz Tebe
12. Ime Marijino
12. Sveti Guido iz Anderlechta
13. Sveti Ivan Zlatousti
13. Sveti Amat
14. Uzvišenje svetoga Križa
14. Sveta Notburga
15. Gospa Žalosna
15. Sveta Katarina Genovska
16. Sveti Kornelije i Ciprijan
16. Sveta Eufemija
17. Sveti Robert Bellarmino
17. Sveta Hildegarda iz Bingena
18. Sveti Josip iz Copertina
18. Sveti Ivan Macías
19. Sveti Januarije
19. Sveta Emilija de Rodat
20. Sveti Andrija Kim Taegon
20. Sveti Eustahije
20. Blažena Marija Terezija od svetog Josipa Tauscher
21. Sveti Matej
21. Sveti Jona, prorok
22. Sveti Toma iz Villanueve
22. Sveti Mauricije i mučenici iz tebanske legije
23. Sveti Lino
23. Sveti Pio iz Pietrelcine
24. Gospa od Otkupljenja
24. Sveti Gerard Sagredo
24. Sveti Pacifik
25. Sveti Nikola von Flüe
25. Sveti Vinko Strambi
26. Sveti Kuzma i Damjan
26. Sveta Terezija Couderc
26. Blaženi Pavao VI
27. Sveti Vinko Paulski
27. Sveti Elzear i blažena Delfina
28. Sveti Vjenceslav
28. Sveti Ivan od Dukle
29. Sveti Mihael, Gabrijel i Rafael
29. Sveti Lovro Ruiz iz Manile
30. Sveti Jeronim
30. Sveti Honorije iz Canterburyja
Slika sv. Jurja
Sveci.net
Blok za poruke