Blaženi Ivan Ruysbroeck

svećenik, čudesni i ushićeni naučitelj

( 1293. – 1381. )

spomendan 2. prosinca

svećenik, čudesni i ushićeni naučitelj

U povijesti Crkve bilo je razdoblja koja su značila prekretnicu. Tako je to bilo i početkom XIV. stoljeća. Smrću pape Bonifacija VIII. god. 1303. svršava rani srednji vijek da ustupi mjesto kasnome srednjem vijeku u kojem će najveća institucija kršćanstva – papinstvo – proživljavati krizu. Kroz 70 godina pape će stolovati u Avignonu, pod velikim utjecajem francuskih kraljeva. To će, pak, roditi zapadnim raskolom koji će podijeliti kršćanstvo na tri skupine. Rim je opustio. Osjećaj zajednice, pouzdanje u moć ljudske inteligencije, realizam i objektivnost, koji su bili tako značajni za čovjeka XII. i XIII. stoljeća, ustupit će mjesto subjektivizmu te svemu onome što se već tada nazivalo »modernim«. Sve se više budi nacionalni osjećaj, a s njime i novi tip svetosti i kršćanske službe. Težnja prema partikularizmu, kako u crkvenom tako u državnom životu, dovodi kod pojedinaca do slabljenja veza sa zajednicom i tradicijom.

Sve veća samostalnost i laicizacija zapadnih naroda dovodi naglo do svršetka dominacije klera u javnom i političkom životu. Nestaje srednjovjekovne slike društva koja je težila za jedinstvenošću i sintezom. Crkva još uvijek ostaje prva kulturna velesila, ali se država i civilizacija više ne osjećaju tako ovisne o njoj kao prije. U takvoj situaciji pomalo se transformira i religiozni život. Kod mnogih se javlja težnja za mistikom. Duše traže radost u nutarnjem životu koji ih je, na žalost, znao i previše udaljiti od zajednice, a i od solidne teološke misli. Dolazi do sukoba između vjere i razuma. Kritizira se tradicionalan nauk i institucije Crkve.

U Crkvi, ipak, cvjeta propovjedništvo koje pridonosi duhovnom i moralnom odgoju znatnog dijela tadanjega društva koje razdiru ratovi, kužne bolesti, nestašica klera i redovnika. U takvim prilikama rodio se god. 1293. u Flandriji, u mjestancu Ruysbroeck kod Bruxellesa, čovjek koji će imati velik utjecaj na svoje a i na kasnija vremena. To je Blaženi Ivan Ruysbroeck.

Bog ga je obdario lijepim sposobnostima te izvanrednom željom za znanjem. Ona ga je nagnala da je ostavio zatišje rodnog mjesta te pošao u Bruxelles, gdje je njegov stric bio kanonik u crkvi Svete Gudule. On će se pobrinuti da mu sinovac dobije lijep odgoj i temeljitu izobrazbu. Mladi Ruysbroeck stao se udubljivati u filozofiju i teologiju te svim srcem nastojati oko postizavanja kršćanske savršenosti. Uz veliku učenost združio je iskrenu, srdačnu pobožnost te strogu uzdržljivost. U međuvremenu postao je svećenik i brzo je izišao na glas zbog svetosti. Iako je bio udubljen u se, znao je apostolski djelovati kao uzoran pastir duša.

Duboko potresen bijedom svoga vremena osnovao je oko god. 1343. u samotnom mjestu Groenendaelu pobožnu Bratovštinu siromašnih svećenika koja je imala provoditi u djelo njegove reformatorske ideje. Šest godina kasnije morao je prihvatiti pravilo Regularnih kanonika sv. Augustina, a ujedno je bio izabran za prvoga priora te zajednice. Kao poglavar davao je svima najljepši primjer poniznosti i pokore obavljajući u samostanu i najniže poslove. Glas o njegovoj svetosti proširio se izvan Flandrije u Nizozemsku, Njemačku i Francusku. Stoga mu počeše dolaziti sa svih strana na duhovni razgovor i po savjete.

Svoj duhovni nauk o putu koji vodi iz aktivnog u kontemplativni život izložio je u 12 rasprava na flamanskom jeziku, od kojih najvažnija nosi naslov Nakit duhovnih zaruka. Ta je djela s flamanskog preveo na latinski jezik glasoviti kartuzijanac Surije (1522–1578), a prevedena su i na francuski i njemački jezik. Ruysbroeck je također napisao knjižicu punu pobožnosti pod naslovom Knjiga o 12 begina. To je pravi biser pjesništva koji nas uvodi u njegovu mističnu mislenost.

Ruysbroeck se ubraja među mistike pjesnike kojima u udubljivanju u Božje tajne veoma pomaže i dar naravne intuicije te moć doživljavanja najduhovnijih zbivanja u duši u časovima zanosa ili ekstaze. Bio je obdaren i darom psihološke introspekcije pa je u tom pogledu preteča svete Terezije Avilske.

Veoma duboko proživljavao je euharistijske tajne, osobito za vrijeme svete mise koju je tako pobožno služio da je više puta upao u mistični zanos. Bio je veliki štovatelj euharistijskog Srca Isusova pa je i on jedan od preteča novijeg oblika štovanja Srca Isusova. Kako je sav živio u nadnaravnom svijetu, nije se bojao smrti već joj je radosno i s čežnjom išao ususret. Povijest mu je dala dva naziva: »doctor admirabilis« i »doctor extaticus« – »čudesni« i »ushićeni« naučitelj.

Misao dana

A vjera je već neko imanje onoga čemu se nadamo, uvjerenost u zbiljnosti kojih ne vidimo.

sv. Polikarp

6. nedjelja kroz godinu C


Vjerovati ne znači gledati očima tijela!

Čuda se ne zbivaju u tjelesnom liku...
Čudo je obraćenje i život vjere, život s obje noge na zemlji, a dušom i srcem u nebu!

Preobraženje čovjeka zbiva se upravo po istinskoj vjeri!

Isuws svojim odabranicima, odabranim učenicima, otkriva svoju nebesku slavu!
Pobjeda duha nad slabim tijelom!


Kratice biblijskih čitanja dana

subota,
6. nedjelje kroz godinu C

sv. Polikarp

Heb 11, 1 - 7
Ps 145, 2 - 5. 10 - 11
Mt 9, 2 - 13


Raspored svetih misa
Nedjelja, 17. 02. 2019.
09:00 Mičetinac
10:00
18:00
Ponedjeljak, 18. 02. 2019.
NEMA SVETE MISE
Utorak, 19. 02. 2019.
18:00
Srijeda, 20. 02. 2019.
18:00
Četvrtak, 21. 02. 2019.
18:00
Petak, 22. 02. 2019.
18:00
Subota, 23. 02. 2019.
18:00
Nedjelja, 24. 02. 2019.
09:00 Mičetinac
10:00
18:00

 

Radno vrijeme župnog ureda
UTORAK i PETAK:
16:00 – 18:00

SRIJEDA i ČETVRTAK:
08:00 - 10:00

Ponedjeljkom ured ne radi.
Svećenika, osim u uredovno
vrijeme, možete tražiti i poslije
svake Sv. Mise
Misao tjedna

Nedjelja ovog tjedna je 6. nedjelja kroz godinu, C ciklusa čitanja!

Blago vama siromasi –
jesam li siromah, predajem li svo svoje pouzdanje u Gospodina ili se oslanjam na sebe i sebi slične?
Blago vama koji gladujete –
jesam li gladan Božje riječi, osluškujem li što mi
Riječ Gospodnja poručuje, u mome konkretnome životu?
Blago vama koji sada plačete –
jesam li ožalošćen zbog svakog svog grijeha, ne u strahu pred kaznom, nego žaleći što grijehom ranjavam Ljubav Gospodnju, prema svima nama?
Blago vama kada vas zamrze ljudi –
jesam li ulizica, konformist, licemjer, koji se pokušava svidjeti, koji mijenja ponašanje prema potrebi?
Ili sam čovjek oslonjen na sigurnost Gospodina koji ne razočarava, pa makar me drugi odbacili i osudili?

U ovih nekoliko riječi, skriveno je puno više, nego one same donose. Skriveno je Božje obećanje. Gledajmo i obratimo pažnju, na siromahe koji nas traže, a mi uvijek budimo siromasi pred Gospodinom, primajući svu milost i smisao od Njega! Pomozima onima kojima je pomoć potrebna, bolesnima, osamljenima, onima u grijehu, koje treba bratski opomenuti!

Ne bojimo se zaplakati, jer suze umivaju našu dušu, da jasnije vidimo vlastite grijehe.
Budimo svjedoci Gospodnji pred ljudima, a ne oni koji se srame svoga vjerničkog opredjeljenja. Glasna manjina, glasnija je od tihe većine, jer ja nisam spreman svjedočiti, ja nisam spreman biti ljubav Gospodnja, u ovome svijetu!
Čuvajmo se kvasca farizejskog.
Ne možemo druge opominjati, mašući Riječju Božjom, a sami
ne biti opomenuti, sami ne biti promijenjeni. Slijepi za Poruku Ljubavi, Milosrđa i Milosti, okorjelog srca, daleko smo od spasenja, na koje druge primoravamo.
Herodov kvasac je tipičan za one koji sijede na dva stolca – biti svjetski i biti po Božjem. To ne ide, međusobno se isključuje. Biti po svjetskom znači željeti da nas svi hvale, prihvate i časte. A ljudi koji traže Božje, samo od Gospodina traže potvrdu za svoje živote!

Tek kada ja izvršimo, ono što sam obećao, po primanju sakramenata, mogu krenuti putem spasenja.
Ne mogu prozivati Gospodina, kako me ne uslišava, a svojim sam srcem daleko od puta Gospodnjeg – vratimo se Gospodinu! Krenimo putem Spasenja!

A kako je to moguće?
Prvo se držimo preporuka, koje nam je Gospodin sam dao, držimo se istinskog smisla
Mojsijevih zapovijedi, ostvarujmo Zapovijed Ljubavi!
Ljubimo Gospodina, sva svoja dobra oslonimo na Njega, sve predajmo u Njegove ruke!
Ljubimo svoga bližnjega kao sebe same, nemojmo nimalo biti nepravedni prema onima, koji su oko nas, s kojima dijelimo život.

Priznajmo Gospodina Isusa Krista za svoga Spasitelja, pa ćemo pronaći Milost Gospodnju! Usidrit ćemo vlastiti život na stijeni i sigurni krenuti dalje, u ostvarenje onoga na što smo pozvani.

U Crkvi, koja je povjerena
papi Franji, prepoznat ćemo vlastitu sigurnost, po obećanju koje je Crkvi povjerio, sam Gospodin Isus Krist!
U vjeri ćemo gledati nebesa, stvarnost kojoj težimo svim srcem, a koju živimo onda kada vjerujemo Gospodinu Bogu! U vjeri ćemo već biti u nebesima, prolazeći ovom dolinom suza, sa osmijehom na licu i dubokim smislom u srcu!

Kontakt župe
vlč. Marko Rac, župnik
Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika
S. Radića 5, Đurđevac
Tel/fax: 048/ 813-430
Katolički kalendar
L I S T O P A D
01. Sveta Terezija od Djeteta Isusa
01. Sveti Bavo iz Genta
02. Sveti anđeli čuvari
02. Blaženi Jan Beyzym
03. Blaženi Columba Marmion
03. Sveta Teodora Guérin
03. Sveti Dionizije Aeropagit
04. Sveti Franjo Asiški
04. Sveti Amon pustinjak
05. Sveti Placid i Mavro
05. Sveta Faustina Kowalska
05. Blaženi Bartolo Longo
06. Sveti Bruno
06. Sveti Adalbero
07. Blažena Djevica Marija od Krunice
07. Blažena Chiara "Luce" Badano
07. Sveti Srđ i Bah
07. Sveta Justina Padovanska
08. Sveti starac Šimun
08. Sveti Marko papa
09. Sveti Ivan Leonardi
09. Sveti Dionizije Pariški
09. Sveti Abraham, patrijarh
10. Sveti Franjo Borgia
10. Sveti Luis Bertrán
11. Sveti Ivan XXIII.
11. Sveti Daniele Comboni
11. Sveti Canice
12. Sveti Serafin
12. Sveti Maksimilijan Celjski
13. Sveti Eduard
13. Sveti Koloman
14. Sveti Kalist I.
14. Blaženi Roman Lisko
15. Sveta Terezija Avilska
15. Blažena Marija Poussepin
16. Sveta Hedviga
16. Sveta Margareta Marija Alacoque
16. Sveti Gal Irski
17. Sveti Ignacije Antiohijski
17. Blaženi Contardo Ferrini
18. Sveti Luka
18. Sveti Justus iz Beauvaisa
19. Sveti Pavao od Križa
19. Sveti Ivan de Brébeuf i sjevernoamerički mučenici
20. Sveti Vendelin
20. Sveta Marija Bertilla Boscardin
21. Sveta Uršula
21. Sveti Hilarion iz Gaze
22. Sveti Ivan Pavao II.
22. Sveta Marija Saloma
23. Sveti Ivan Kapistran
23. Sveti Ignacije Carigradski
24. Sveti Antun Marija Claret
24. Sveti Luigi Guanella
25. Blažena Katarina Kotromanić
25. Sveti Krizant i Darija
26. Sveti Demetrije Srijemski
26. Blaženi Bonaventura iz Potenze
27. Sveti Frumencije
27. Sveti Abraham Pustinjak
28. Sveti Šimun i Juda Tadej
28. Sveti Joaquín Royo Pérez i kineski mučenici
29. Sveti Narcis Jeruzalemski
29. Sveti Gaetano Errico
30. Sveti Marcel iz Tangera
30. Sveti Angelo iz Acrija
31. Sveti Alfons Rodriguez
31. Sveti Wolfgang
Slika sv. Jurja
Sveci.net
Blok za poruke