Dokumentaristička izložba povodom 85. objetnice

U studenom 2014. godine svečano je proslavljena 85. obljetnica dovršetka izgradnje i posvete župne crkve svetog mučenika Jurja u Đurđevcu. Osim ove važne obljetnice obilježili smo još niz obljetnica iz povijesti đurđevečke župe. Neke od njih su: 680 godina prvog spomena župe u povijesnim izvorima (1334.) 400 godina od obnove župe nakon osmanskih pustošenja, 240 godina  izgradnje zvonika župne crkve, 190 godina izgradnje stare župne crkve i ponovnog tituliranja župe po svetom mučeniku Jurju.

Proslava je realizirana kao višednevni duhovni i kulturni događaj kakvi su rijetki u župi i gradu Đurđevcu. program proslave započeo je trodnevnom duhovnom pripravom (obnovom) koju je u župnoj crkvi od 4. do 6. studenog vodio misionar Krvi Kristove otac Ilija Grgić. Središnji dio proslave bilo je svečano misno slavlje u petak 7. studenoga 2014. godine u župnoj crkvi svetog mučenika Jurja u spomen na 85. obljetnicu posvete župne crkve u Đurđevcu koje je predvodio biskup Varaždinske biskupije Josip Mrzljak. U propovijedi je preuzvišeni otac biskup nadahnuto govorio o važnim događajima iz povijesti naše župe i živoj Crkvi koja ispunjava ulogu crkve sagrađene od cigle.

Istog je dana u prostorima župnog dvora (Pastoralna dvorana) u otvorena prigodna dokumentaristička izložba posvećena 85. godišnjici izgradnje i posvete Župne crkve svetog Jurja, mučenika u Đurđevcu. Izložbu je otvorio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak koji je prije toga predvodio svečano misno slavlje u župnoj crkvi. Svojim posjetom počastio nas je saborski zastupnik i načelnik Općine Gola dr. Stjepan Milinković. Svima se kao domaćin izložbe obratio vlč. Marko Rac, župnik đurđevečki.

Izložba je postavljena povodom svečane proslave obljetnica Župe svetog Juja mučenika u Đurđevcu koje smo obilježavali od 4. do 8. studenoga ove godine i ostala je otvorena sve do Badnjaka iste godine. Na izložbi je predstavljeno nekoliko sakralnih predmeta koji su bili dio inventara barokne župne crkve svetog Jurja u Đurđevcu koja je porušena 1928. godine. Među njima je škropionica (svetilnica) koja se danas nalazi u vlasništvu gospodina Ivana Miholeka iz Đurđevca. Ujedno je ovo najmasivniji izloženi predmet (prilikom postavljanja prenosila su je četvorica muškaraca). Osim predmeta na izložbi je postavljeno 10 tematskih plakata sa reprodukcijama rijetkih starih fotografija i razglednica te sa prigodnim opisima povijesti župe koju možemo pratiti kroz proteklih 680 godina. Velik dio izložbe čine originalni dokumenti koji su sačuvani iz razdoblja gradnje đurđevečke župne crkve.  Izložbu je postavila mlada povjesničarka umjetnosti Lea Linarić. U tehničkoj realizaciji izložbe sudjelovali su: Lea Linarić, Vladimir Miholek, Nikola Cik, Đuro Janči, Marko Rac, Mihaela Cik, Pero Cik i Marijan Kovačić. Otvaranje izložbe su uveličali prof. Ivana Senjan u pratnji prof. Bernarda Dugana sa prigodnim repertoarom. Prigodnu pjesmu sročenu u čast 85. godišnjice izgradnje i posvete đurđevečke župne crkve pročitao je “đurđevečki Nestor” gospodin Slavko Čamba.

Događaj kojim je završeno svečano obilježavanje važnih obljetnica iz povijesti Župe svetog Jurja mučenika u Đurđevcu bio je znanstveni skup koji je održan u subotu 8. studenog 2014. godine. Okupilo se desetero znanstvenika i istraživača – mahom povjesničara i povjesničara umjetnosti – koji su nas u svojim izlaganjima podsjetili na važne događaje iz prošlosti župe, a pogotovo na one čijih se okruglih obljetnica ovih dana prisjećamo. No, prezentirali su pregršt novih informacija, ukazali na istraživačke probleme, revidirali dosadašnja saznanja i time dali poticaj novim istraživanjima. U Đurđevcu nikada do sad nije održan znanstveni skup ove vrste na kojem bi se okupilo ovoliko relevantnih istraživača i referiralo o tema iz prošlosti naše župe i grada. Skup posvećen prošlosti i sadašnjosti ujedno je povijesni trenutak za Đurđevec.

Znanstveni skup održan je u Pastoralnoj dvorani župnog dvora u Đurđevcu. Skupu je, osim desetero referenata, prisustvovalo oko stotinu zainteresiranih sudionika. Moderator skupa bio je Nikola Cik. Prisutne je na otvaranju skupa pozdravio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak Kao predstavnik Koprivničko-križevačke županije sudionike je pozdravio županijski pročelnik gospodin Marijan Štimac. U ime gradonačelnika Grada Đurđevca sudionike je pozdravila zamjenica gradonačelnika gospođa Kristina Benko Markovica. Prvi po redu od izlagača nastupio je izvanredni profesor s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Hrvoje Petrić koji je pripremio izlaganje o najstarijoj prošlosti đurđevečke župe, odnosno od njenih prvih spomena u XIII. stoljeću pa do kraja XVIII. stoljeća. Član suradnik HAZU, uvaženi hrvatski geograf i demograf prof. dr. sc. Dragutin Feletar referirao je o demografskoj situaciji u župni Đurđevec tijekom prošlosti, ali se osvrnuo i na mnoge aktualne probleme. Apsolvent povijesti s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Nikola Cik govorio je o povijesti đurđevečke župe u XIX. stoljeću s osvrtom na gradnju župne crkve 1824. godine i promjenu njenog patrona iste godine. Povjesničarka umjetnosti i samostalna novinarka Dorotea Jendrić prezentirala je dosadašnje rezultate pokušaja rekonstrukcije inventara đurđevečke župne crkve sagrađene 1824. godine. Istraživač zavičajne povijesti i pisac Vladimir Miholek detaljno je obrazložio okolnosti oko rušenja stare i gradnje nove župne crkve sagrađene 1824. godine. Iz Makarske – grada u kojem je graditelj đurđevečke župne crkve arhitekt Stjepan Podhorsky izgradio svoje posljednje veliko djelo – stigao je gospodin Ivica Rakić koji je pripremio izlaganje o arhitektu Podhorskom. Diplomirana povjesničarka izložbe i profesorica pedagogije Lea Linarić referirala je o karakteristikama župne crkve u Đurđevcu kao uspješnom djelu arhitekta Stjepana Podhorskog. Đuro Janči napisao je referat o životu i djelu prečasnog Jakova Novosela (1900.-1956.) koji je u Đurđevcu od 1924. godine službovao kao kapelan, upravitelj župe i župnik. Tekst je pročitao učenik 3. razreda Nadbiskupske klasične gimnazije u Zagrebu sjemeništarac Kristijan Jendrašic. Student 3. godine povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Leopold Rupnik referirao je o kapeli Majke Božje od Sedam Žalosti u polju između Đurđevca i Mičetinca koja je sagrađena prije 125 godina. Studentica 3. godine povijesti umjetnosti i komparativne književnosti s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Mihaela Cik priredila je zanimljivo izlaganje o povijesti i umjetničkoj vrijednosti kapelice Trpnog Isusa (“Pri Svecu”) koja je sagrađena prije točno 170 godina. Gospodin Vladimir Kopas iz Šemovaca (filijale žuše Virje) obratio se skupu i podsjetio nas na stoljetne veze Šemovaca i đurđevečke župe jer se to naselje do 1868. godine nalazilo u njezinom sastavu. Našoj župi je darovao monografiju o povijesti Šemovaca.

Uoči početka znanstvenog skupa posvećenog obljetnicama Župe svetog Jurja mučenika u Đurđevcu, u subotu 8. studenoga 2014. godine, župljani, predstavnici organizacijskog odbora proslave te đurđevečki župnik i župni vikar su na čelu s varaždinskim biskupom mons. Josipom Mrzljakom obišli gradsko groblje u Đurđevcu kako bi postavili svijeće na grobovima zaslužnih za izgradnju župne crkve i zajedno molili za sve pokojne župljane đurđevečke župe.

Najprije su postavljene svijeće i lovor-vijenac u grobljanskoj kapeli Majke Božje Žalosne u kojoj je pokopan dugogodišnji đurđevečki župnik, dekan i kanonik, prečasni Jakov Novosel. U kapeli se nalazi i spomen-ploča na gradnju đurđevečke župne crkve. Župljani su svojom prisutnošću ovome događaju odali poštovanje onima kojih više nema, a koji su zaslužni za materijalni i duhovni rast župe u Đurđevcu. Svijeće su postavljene i na grobu prečasnog dr. Antuna Ivandije, svećenika rođenog u Đurđevcu, povjesničara umjetnosti i kanonika koji je svojim angažmanom utjecao na izgled đurđevečke župne crkve. Župljani, svećenici i biskup zapalili su svijeće na svećeničkoj grobnici. Zajedničkom molitvom odali smo počast župnicima koji su djelovali u Đurđevcu kao i svećenicima koji su rođeni u Đurđevcu. Preuzvišeni otac biskup mons. Josip Mrzljak poklonio se i pred spomenikom Đurđevčanima koji su svoje živote utkali u temelje naše Domovine. Biskup je predvodio molitvu pred središnjim križem za sve pokojne župljane koji počivaju na đurđevečkom groblju.

Raspored svetih misa
Nedjelja, 31. 05. 2020.
09:00
11:00 Mičetinac
19:00
Ponedjeljak,01.06.2020.
NEMA SVETE MISE
Utorak, 02. 06. 2020.
19:00
Srijeda, 03. 06. 2020.
19:00
Četvrtak, 04. 06. 2020.
19:00
Petak, 05. 06. 2020.
19:00
Subota, 06. 06. 2020.
19:00
Nedjelja, 07. 06. 2020.
08:00
09:30 Mičetinac
11:00
19:00
Kratice biblijskih čitanja dana – Četvrtak

 

četvrtak 4. 6.

 

______

 

 

2 Tim 2, 8 – 15

Ps 25, 4 – 5ab. 8 – 9. 10. 14

Mk 12, 28b – 34

 

 

Citat Svetog pisma – Četvrtak

9Za nj se ja zlopatim sve do okova,

kao zločinac.

Ali riječ Božja nije okovana!

10Stoga sve podnosim

radi izabranih,

da i oni postignu spasenje,

spasenje u Kristu Isusu,

zajedno s vječnom slavom.

Misao dana – Četvrtak

 

 

Riječ Božja ne može biti okovana,

nikakvim ljudskim okvirima,

filozofijama i umješnošću.

Mi smo Sluge Riječi,

ne gospodari,

od Gospodina učimo,

jer on je Logos

– Riječ Božja, Riječ Spasenja!

 

____________

 

Nema lakog puta

do Gospodina!

Ako ima, to nije pravi put.

Kao učenici Kristovi,

mi moramo biti svjesni

da do vječnosti

vodi trnovit put!

 

 

Svetac dana – Četvrtak
Misao tjedna

Nedjelja ovog tjedna je
NEDJELJA PEDESETNICE, SILASKA DUHA SVETOGA NA APOSTOLE,
A ciklusa čitanja!

Mnogi kažu, Duh Sveti daruje zdravlje tijela, što stoji. Ali još više, Duh Sveti daruje ustrajnost, poniznost, postojanost, poslušnost!
Ponekad je patnja tijela dana, kako bi se spasila vječna duša.
Takvu patnju treba prihvatiti, prigrliti, jer takva je Volja Božja…
Ali takva patnja nije beskorisna – prinosi se za spasenje grešnih duša, jer mi vjernici nismo stoici, koji pate patnje radi.

Mi uvijek svoju patnju, kušnju, teškoću života prikazujemo Gospodinu, za neko vječno dobro. Gospodin i po krivim crtama piše pravo.
Svatko doživljava vjeru na osobnoj razini, intimno i neposredno, a sve nas povezuje Jedan Isus Krist,
Glava Crkve koja sve raspršene duše, sabire u jednu snažnu rijeku vjerovanja. Tako naša vjera,
ne postaje utopljena u masi, nego ona koja osnažuje cijelu Crkvu, kako bi ona snažnije svjedočila, vjeru svim suvremenicima!
Posustaju samo oni koji nisu ustrajni, koji bez duhovnog vodstva počinju glavinjati životom, a zatim i lutati stranputicama.

Isusova Majka Marija, i naša je Nebeska Majka. A čemu majka uči svoje dijete?
Dobrome i ispravnome životu.
Nema čovjeka, koji je postigao puninu života i življenja, u iživljavanju vlastitih nagona.
Već samo onaj koji je uspio iskontrolirati svoja prirodna nagnuća, te ih usmjeriti cjelovitom sazrijevanju vlastite osobe.
Postojanost u molitvi otkriva duhovni smjer, koji nagnuće duše prepoznaje kao težnju za Gospodinom, koji nas poziva u Vječni Život.
Tada, poslušni Gospodinu, možemo ući u obećanje, koje je za nas pripremljeno, prije postanka vremena.

Neokaljani stranputicama vjerovanja, besprijekorni u životu i življenju, možemo ući u Volju Gospodnju.
Gospodin je istina, strpljiv sa nama, ali i vrijeme strpljivosti će isteći, pa se molimo i obratimo, prije nego izgubimo, sve dane svoga života.
Rastimo u Milosti Gospodnjoj, oblikujmo se prema Gospodinu,
koji nas poziva na puninu života. Spoznajmo tko je Gospodin, upoznajući Sveto pismo,
Riječ Božju, koja nam govori Puninom.
Tada ćemo biti spremni, dati svakome što mu pripada.
Caru carevo, Bogu Božje – grešnika opomenuti, sestru i brata u vjeri ohrabriti!
U svemu se iskazujmo, kao poslužitelji Gospodnji – kroz postojanost i poniznost.

Nemojmo drhtati životom, bježeći od svih problema ustrašeni i zaplašeni, već u život hrabro i smjelo zakoraknimo, odgovornošću.
Dana nam je snaga, milost nas je zahvatila, ljubavlju smo spašeni i dodirnuti, razborom smo osnaženi i vođeni.
Ne moramo se bojati duha ovoga svijeta, jer svijet je u grču boli, patnje, svjestan svoje prolaznosti, nestalnosti i kraja, koji mu vreba mirnoću.
Ako trpimo za Gospodina, ako smo spremni trpjeti sa Gospodinom Isusom, živeći za druge, tada dostižemo puninu svoga poslanja života.
Uskrsnuće kao nagrada ispravnoga života, živi se već u svakodnevici, živi se po ispravnim odlukama koje donosimo.
Jer Bog naš, Bog je Živi, Bog je živih, koji su otvoreni Vječnosti i žive neokrznuti ovim svijetom, žrtvujući se za bližnje!

Krivi učitelji, kojih ima u svim vremenima, svojom slatkorječivošću, blagoglagoljivošću, elokventnošću, samodopadnošću, karizmatičnošću, a na putovima dalekim od Crkve, vode ljude u ropstvo ljudskim praksama, ljudskim naucima, sebeljublju.
Stoga ljubav prema Bogu i ljubav prema sestri i bratu čovjeku, uvijek ostaju mjerilo ispravnog života i življenja – vjere i vjerovanja.
Ustrajati u onome u čemu smo poučeni, čini se lako, ali danas je teže nego ikada.
Toliko je ponuda, toliko mogućnosti, toliko objašnjenja, toliko tumačenja.
A za život je bitno samo jedno – jesam li uistinu čovjek?
U mnoštvu filozofija, religija, čovjek ostaje pred Bogom, pitanje i upitnik.
Živim li kao čovjek vrstan ili sam promašio život?
Isus predodređen od vjekova, potomak Davidov po ljudskom, a u isto vrijeme u preegzistènciji, Gospodin Bog kojeg i David priznaje.

Dano nam je poslanje: propovijedanje Božje Riječi, u zgodno i nezgodno vrijeme, dok nam plješću, ali i dok nas potvaraju.
Uvjeravati, opominjati, nalagati sa svom strpljivošću i puninom pouke Gospodnje.
Zdrav nauk je uvijek u krizi.
Zdrava vjera je uvijek na kušnji.
Stoga vjerujmo i životom svjedočimo, ispravnu vjeru, ispravan nauk!

Blok za poruke
Radno vrijeme župnog ureda
Kontakt župe
vlč. Marko Rac, župnik
Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika
S. Radića 5, Đurđevac
Tel/fax: 048/ 813-430
Slika sv. Jurja
Sveci.net