Dokumentaristička izložba povodom 85. objetnice

U studenom 2014. godine svečano je proslavljena 85. obljetnica dovršetka izgradnje i posvete župne crkve svetog mučenika Jurja u Đurđevcu. Osim ove važne obljetnice obilježili smo još niz obljetnica iz povijesti đurđevečke župe. Neke od njih su: 680 godina prvog spomena župe u povijesnim izvorima (1334.) 400 godina od obnove župe nakon osmanskih pustošenja, 240 godina  izgradnje zvonika župne crkve, 190 godina izgradnje stare župne crkve i ponovnog tituliranja župe po svetom mučeniku Jurju.

Proslava je realizirana kao višednevni duhovni i kulturni događaj kakvi su rijetki u župi i gradu Đurđevcu. program proslave započeo je trodnevnom duhovnom pripravom (obnovom) koju je u župnoj crkvi od 4. do 6. studenog vodio misionar Krvi Kristove otac Ilija Grgić. Središnji dio proslave bilo je svečano misno slavlje u petak 7. studenoga 2014. godine u župnoj crkvi svetog mučenika Jurja u spomen na 85. obljetnicu posvete župne crkve u Đurđevcu koje je predvodio biskup Varaždinske biskupije Josip Mrzljak. U propovijedi je preuzvišeni otac biskup nadahnuto govorio o važnim događajima iz povijesti naše župe i živoj Crkvi koja ispunjava ulogu crkve sagrađene od cigle.

Istog je dana u prostorima župnog dvora (Pastoralna dvorana) u otvorena prigodna dokumentaristička izložba posvećena 85. godišnjici izgradnje i posvete Župne crkve svetog Jurja, mučenika u Đurđevcu. Izložbu je otvorio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak koji je prije toga predvodio svečano misno slavlje u župnoj crkvi. Svojim posjetom počastio nas je saborski zastupnik i načelnik Općine Gola dr. Stjepan Milinković. Svima se kao domaćin izložbe obratio vlč. Marko Rac, župnik đurđevečki.

Izložba je postavljena povodom svečane proslave obljetnica Župe svetog Juja mučenika u Đurđevcu koje smo obilježavali od 4. do 8. studenoga ove godine i ostala je otvorena sve do Badnjaka iste godine. Na izložbi je predstavljeno nekoliko sakralnih predmeta koji su bili dio inventara barokne župne crkve svetog Jurja u Đurđevcu koja je porušena 1928. godine. Među njima je škropionica (svetilnica) koja se danas nalazi u vlasništvu gospodina Ivana Miholeka iz Đurđevca. Ujedno je ovo najmasivniji izloženi predmet (prilikom postavljanja prenosila su je četvorica muškaraca). Osim predmeta na izložbi je postavljeno 10 tematskih plakata sa reprodukcijama rijetkih starih fotografija i razglednica te sa prigodnim opisima povijesti župe koju možemo pratiti kroz proteklih 680 godina. Velik dio izložbe čine originalni dokumenti koji su sačuvani iz razdoblja gradnje đurđevečke župne crkve.  Izložbu je postavila mlada povjesničarka umjetnosti Lea Linarić. U tehničkoj realizaciji izložbe sudjelovali su: Lea Linarić, Vladimir Miholek, Nikola Cik, Đuro Janči, Marko Rac, Mihaela Cik, Pero Cik i Marijan Kovačić. Otvaranje izložbe su uveličali prof. Ivana Senjan u pratnji prof. Bernarda Dugana sa prigodnim repertoarom. Prigodnu pjesmu sročenu u čast 85. godišnjice izgradnje i posvete đurđevečke župne crkve pročitao je “đurđevečki Nestor” gospodin Slavko Čamba.

Događaj kojim je završeno svečano obilježavanje važnih obljetnica iz povijesti Župe svetog Jurja mučenika u Đurđevcu bio je znanstveni skup koji je održan u subotu 8. studenog 2014. godine. Okupilo se desetero znanstvenika i istraživača – mahom povjesničara i povjesničara umjetnosti – koji su nas u svojim izlaganjima podsjetili na važne događaje iz prošlosti župe, a pogotovo na one čijih se okruglih obljetnica ovih dana prisjećamo. No, prezentirali su pregršt novih informacija, ukazali na istraživačke probleme, revidirali dosadašnja saznanja i time dali poticaj novim istraživanjima. U Đurđevcu nikada do sad nije održan znanstveni skup ove vrste na kojem bi se okupilo ovoliko relevantnih istraživača i referiralo o tema iz prošlosti naše župe i grada. Skup posvećen prošlosti i sadašnjosti ujedno je povijesni trenutak za Đurđevec.

Znanstveni skup održan je u Pastoralnoj dvorani župnog dvora u Đurđevcu. Skupu je, osim desetero referenata, prisustvovalo oko stotinu zainteresiranih sudionika. Moderator skupa bio je Nikola Cik. Prisutne je na otvaranju skupa pozdravio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak Kao predstavnik Koprivničko-križevačke županije sudionike je pozdravio županijski pročelnik gospodin Marijan Štimac. U ime gradonačelnika Grada Đurđevca sudionike je pozdravila zamjenica gradonačelnika gospođa Kristina Benko Markovica. Prvi po redu od izlagača nastupio je izvanredni profesor s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Hrvoje Petrić koji je pripremio izlaganje o najstarijoj prošlosti đurđevečke župe, odnosno od njenih prvih spomena u XIII. stoljeću pa do kraja XVIII. stoljeća. Član suradnik HAZU, uvaženi hrvatski geograf i demograf prof. dr. sc. Dragutin Feletar referirao je o demografskoj situaciji u župni Đurđevec tijekom prošlosti, ali se osvrnuo i na mnoge aktualne probleme. Apsolvent povijesti s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Nikola Cik govorio je o povijesti đurđevečke župe u XIX. stoljeću s osvrtom na gradnju župne crkve 1824. godine i promjenu njenog patrona iste godine. Povjesničarka umjetnosti i samostalna novinarka Dorotea Jendrić prezentirala je dosadašnje rezultate pokušaja rekonstrukcije inventara đurđevečke župne crkve sagrađene 1824. godine. Istraživač zavičajne povijesti i pisac Vladimir Miholek detaljno je obrazložio okolnosti oko rušenja stare i gradnje nove župne crkve sagrađene 1824. godine. Iz Makarske – grada u kojem je graditelj đurđevečke župne crkve arhitekt Stjepan Podhorsky izgradio svoje posljednje veliko djelo – stigao je gospodin Ivica Rakić koji je pripremio izlaganje o arhitektu Podhorskom. Diplomirana povjesničarka izložbe i profesorica pedagogije Lea Linarić referirala je o karakteristikama župne crkve u Đurđevcu kao uspješnom djelu arhitekta Stjepana Podhorskog. Đuro Janči napisao je referat o životu i djelu prečasnog Jakova Novosela (1900.-1956.) koji je u Đurđevcu od 1924. godine službovao kao kapelan, upravitelj župe i župnik. Tekst je pročitao učenik 3. razreda Nadbiskupske klasične gimnazije u Zagrebu sjemeništarac Kristijan Jendrašic. Student 3. godine povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Leopold Rupnik referirao je o kapeli Majke Božje od Sedam Žalosti u polju između Đurđevca i Mičetinca koja je sagrađena prije 125 godina. Studentica 3. godine povijesti umjetnosti i komparativne književnosti s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Mihaela Cik priredila je zanimljivo izlaganje o povijesti i umjetničkoj vrijednosti kapelice Trpnog Isusa (“Pri Svecu”) koja je sagrađena prije točno 170 godina. Gospodin Vladimir Kopas iz Šemovaca (filijale žuše Virje) obratio se skupu i podsjetio nas na stoljetne veze Šemovaca i đurđevečke župe jer se to naselje do 1868. godine nalazilo u njezinom sastavu. Našoj župi je darovao monografiju o povijesti Šemovaca.

Uoči početka znanstvenog skupa posvećenog obljetnicama Župe svetog Jurja mučenika u Đurđevcu, u subotu 8. studenoga 2014. godine, župljani, predstavnici organizacijskog odbora proslave te đurđevečki župnik i župni vikar su na čelu s varaždinskim biskupom mons. Josipom Mrzljakom obišli gradsko groblje u Đurđevcu kako bi postavili svijeće na grobovima zaslužnih za izgradnju župne crkve i zajedno molili za sve pokojne župljane đurđevečke župe.

Najprije su postavljene svijeće i lovor-vijenac u grobljanskoj kapeli Majke Božje Žalosne u kojoj je pokopan dugogodišnji đurđevečki župnik, dekan i kanonik, prečasni Jakov Novosel. U kapeli se nalazi i spomen-ploča na gradnju đurđevečke župne crkve. Župljani su svojom prisutnošću ovome događaju odali poštovanje onima kojih više nema, a koji su zaslužni za materijalni i duhovni rast župe u Đurđevcu. Svijeće su postavljene i na grobu prečasnog dr. Antuna Ivandije, svećenika rođenog u Đurđevcu, povjesničara umjetnosti i kanonika koji je svojim angažmanom utjecao na izgled đurđevečke župne crkve. Župljani, svećenici i biskup zapalili su svijeće na svećeničkoj grobnici. Zajedničkom molitvom odali smo počast župnicima koji su djelovali u Đurđevcu kao i svećenicima koji su rođeni u Đurđevcu. Preuzvišeni otac biskup mons. Josip Mrzljak poklonio se i pred spomenikom Đurđevčanima koji su svoje živote utkali u temelje naše Domovine. Biskup je predvodio molitvu pred središnjim križem za sve pokojne župljane koji počivaju na đurđevečkom groblju.

Misao dana

Ako li se pravednik odvrati od svoje pravednosti i stane činiti nepravdu, pa zbog toga umre, umrijet će zbog nepravde što je počini. A ako se bezbožnik odvrati od svoje bezbožnosti što je bijaše činio, pa stane vršiti moj zakon i pravdu, živjet će i neće umrijeti.
Ez 18, 26 - 27


Zašto smo tako zaboravljivi, kada su u pitanju naši osobni grijesi i naše slabosti? A druge neprestano imamo potrebu podsjećati, na njihove trenutke slabosti i grešnosti??

Suci smo drugima, kada prosuđujemo po ljudsku sudu, a ne uzimamo u obzir Božje Beskrajno Milosrđe!
Gospodin ne želi da itko propadne, a mi se tako često, zlurado radujemo propasti drugih...

Pravednik se ne može pozivati na svoju staru pravednost, pravednost koju je onomad vršio...
A grešnik se ne smije bojati, svoje stare grešnosti...

Ali samo ako smo zaista krenuli Putem Gospodnjim - sve mogu u onome koji me jača!

Kratice biblijskih čitanja dana

petak,
1. nedjelja korizme C ciklusa čitanja


Ez 18, 21 - 28
Ps 130, 1 - 8
Mt 5, 20 - 26


Raspored svetih misa
Nedjelja, 20. 10. 2019.
09:00 Mičetinac
11:00 
18:00
Ponedjeljak, 21. 10. 2019.
NEMA SVETE MISE
Utorak, 22. 10. 2019.
18:00
Srijeda, 23. 10. 2019.
18:00
Četvrtak, 24. 10. 2019.
18:00
Petak, 25. 10. 2019.
18:00
Subota, 26. 10. 2019.
18:00
Nedjelja, 27. 10. 2019.
09:00 Mičetinac
11:00 
18:00

 

Radno vrijeme župnog ureda
UTORAK i PETAK:
16:00 – 18:00

SRIJEDA i ČETVRTAK:
08:00 - 10:00

Ponedjeljkom ured ne radi.
Svećenika, osim u uredovno
vrijeme, možete tražiti i poslije
svake Sv. Mise
Misao tjedna

Nedjelja ovog tjedna je 1 nedjelja Korizme, C ciklusa čitanja!

Čemu naš život, u ovom hodu kroz dolinu suza i patnju, koja nas često tišti i kuša?
Pa upravo tome, da kroz prokušanost života donesemo dobar plod. Kao i trs, koji u oskudnoj zemlji donosi bogato vino, a u bogatoj zemlji ulijenjen i trom, donosi loše grožđe, koje zrije lošim vinom.
Čovjek je baš kao trs, posađen u vinograd Milosti Gospodnje, koja nas kuša i traži da donesemo dobar rod.

Srcem vjerujem, dakle oslonjen sam na Gospodina cijelim svojim bićem, a ustima ispovijedam, te djelima potvrđujem svoju vjeru, a tako i donosim dobar plod svoga života i ustrajem u borbama sa napastima i iskušenjima!

Gospodin nam još po Mojsiju poručuje: budimo sveti!
Ne sami po sebi, ne iz svojih snaga. Već odsijevajmo milošću Gospodnjom i budim svjetlo
Svjetla Života!
Ne osvećujmo se ljudima, koji nas povrijede, već ih prepustimo
Sudu Gospodnjem!
Dobro činimo ljudima, koji su stavljeni na put našega života, jer ćemo samo tako moći prepoznati Lice Gospodnje.

Gospodin nam dolazi u onim najmanjima, koje susrećemo. Stoga nemojmo nikoga odbacivati, jer drugi je čovjek, put kojim kročim prema Gospodinu i ostvarenju
Volje Gospodnje, sa mojim životom! Nemojmo ritualizirati vjeru, nego vjeru živimo, a tada će svi naši obredi, koje posvetimo Gospodinu, biti uistinu sveti. Riječ Gospodnja, toliko bogata značenjem, a toliko osiromašena u našem svakodnevnom životu.
Banaliziramo Riječi Gospodnje, pravdajući se zbog svojih odluka i vlastitih planova. A kada smo poslušni Gospodinu, On iznenada Smislom progovara, Smislom koji ispunja naše živote i daje im značenje, puninu onoga što mi možemo biti i postati!
I tek tada molitva Oče naša može izlaziti iz punine našega srca, te više neće biti blebetanje i nabrajanje, već će puninom naše duše odgovoriti Punini Gospodnjeg Poziva nama.

Toliki ljudi danas traže znak i onda su spremni povjerovati. A Gospodin traži da mu prvo povjerujemo, kako bi nam mogao dati znak svoje Ljubavi i Milosti!
Kao Ninivljani. Bog poziva Jonu da ih opomene, kako bi se obratili. Jona sramežljivo ispunja svoju službu. A Ninivljani donose plod svoga obraćenja i svoje vjere.
Gospodin i po nedostojnim svojim slugama, donosi i daruje puninu koju priprema za nas!

Koja će molitva biti uslišana? Na koju molitvu Gospodin odgovara?
Na onu koja je izrečena nesebično, za dobro drugih i povećanje općeg dobra u zajednici svetih, koja je Crkva Katolička.
Za svjedočanstvo onima koji ne vjeruju, Gospodin se proslavlja po nama grešnicima!

I što je u konačnici život? Zašto smo pozvani ustrajati na putu dobra?
Pa život je tajna koju živimo i tajna koju otkrivamo živeći svoj život – otajstvo Milosti Gospodnje!
A Božja je Pravda Konačna, te nitko neće izbjeći Pravednom Sudu Gospodnjem! Sve što činimo u životu, prije ili kasnije doći će na naplatu. Sva naša djela.
Svako dobro, koje činimo iz sebična motiva, ima svoju plaću i kaznu u Vječnosti!
Naša pravednost uvijek mora biti nova i svježa. Nikada zapostavljena, ni u kut smještena. Uvijek ispred nas kao Gospodnja nagrada, ustrajna života.
Gospodin je samoga sebe vezao obećanjem, uz Savez koji je sklopio sa Crkvom. Ali od nas traži poslušnost, poniznost i ustrajnost!

Ljubav prema onima, koji nas mrze i proklinju.

Kontakt župe
vlč. Marko Rac, župnik
Rkt. Župni ured Sv. Jurja mučenika
S. Radića 5, Đurđevac
Tel/fax: 048/ 813-430
Katolički kalendar
L I S T O P A D
01. Sveta Terezija od Djeteta Isusa
01. Sveti Bavo iz Genta
02. Sveti anđeli čuvari
02. Blaženi Jan Beyzym
03. Blaženi Columba Marmion
03. Sveta Teodora Guérin
03. Sveti Dionizije Aeropagit
04. Sveti Franjo Asiški
04. Sveti Amon pustinjak
05. Sveti Placid i Mavro
05. Sveta Faustina Kowalska
05. Blaženi Bartolo Longo
06. Sveti Bruno
06. Sveti Adalbero
07. Blažena Djevica Marija od Krunice
07. Blažena Chiara "Luce" Badano
07. Sveti Srđ i Bah
07. Sveta Justina Padovanska
08. Sveti starac Šimun
08. Sveti Marko papa
09. Sveti Ivan Leonardi
09. Sveti Dionizije Pariški
09. Sveti Abraham, patrijarh
10. Sveti Franjo Borgia
10. Sveti Luis Bertrán
11. Sveti Ivan XXIII.
11. Sveti Daniele Comboni
11. Sveti Canice
12. Sveti Serafin
12. Sveti Maksimilijan Celjski
13. Sveti Eduard
13. Sveti Koloman
14. Sveti Kalist I.
14. Blaženi Roman Lisko
15. Sveta Terezija Avilska
15. Blažena Marija Poussepin
16. Sveta Hedviga
16. Sveta Margareta Marija Alacoque
16. Sveti Gal Irski
17. Sveti Ignacije Antiohijski
17. Blaženi Contardo Ferrini
18. Sveti Luka
18. Sveti Justus iz Beauvaisa
19. Sveti Pavao od Križa
19. Sveti Ivan de Brébeuf i sjevernoamerički mučenici
20. Sveti Vendelin
20. Sveta Marija Bertilla Boscardin
21. Sveta Uršula
21. Sveti Hilarion iz Gaze
22. Sveti Ivan Pavao II.
22. Sveta Marija Saloma
23. Sveti Ivan Kapistran
23. Sveti Ignacije Carigradski
24. Sveti Antun Marija Claret
24. Sveti Luigi Guanella
25. Blažena Katarina Kotromanić
25. Sveti Krizant i Darija
26. Sveti Demetrije Srijemski
26. Blaženi Bonaventura iz Potenze
27. Sveti Frumencije
27. Sveti Abraham Pustinjak
28. Sveti Šimun i Juda Tadej
28. Sveti Joaquín Royo Pérez i kineski mučenici
29. Sveti Narcis Jeruzalemski
29. Sveti Gaetano Errico
30. Sveti Marcel iz Tangera
30. Sveti Angelo iz Acrija
31. Sveti Alfons Rodriguez
31. Sveti Wolfgang
Slika sv. Jurja
Sveci.net
Blok za poruke